poniedziałek, 03 października, 2022

CRAFT WEEK – EDYCJA 2021

Craft Week to inicjatywa Pracowni Prezentów i Pracowni Promocji, mająca na celu rozpowszechnianie dziedzictwa kulturowego Polski w obrębie rękodzielnictwa, warsztatów artystycznych, dzieł sztuki, folkloru, oraz tradycji kulinarnej i smaków rzemieślniczych.

Celem projektu Craft Week jest zwrócenie szczególnej uwagi na tradycję, zbiór wartości materialnych (dzieła i wytwory rąk ludzkich) i niematerialnych (np. zachowanie języka, przepisy kulinarne, zwyczaje i praktyki). Projekt jest ukierunkowany zarówno na osoby dorosłe, jak młodzież i dzieci.

Założeniem Craft Week jest przedstawianie produktów, warsztatów, twórców hand made, w różnych kategoriach tematycznych. Kategorią tematyczna na rok 2021 jest GLOBECRAFTING.

Pandemia COVID-19 zrewolucjonizowała całe życie społeczne, biznesowe i kulturalne. W roku 2020 wszyscy stanęliśmy naprzeciw „czarnego łabędzia” i jak dotąd, ciągle uczymy się funkcjonować w nowej, odmiennej rzeczywistości, która dotknęła każdą jednostkę społeczną. Kiedy nie mamy możliwości swobodnego podróżowania po świecie, szukamy innych sposobów na poznawanie kultur.

Zainspirowanie światem rękodzieła, rzemiosła i idei hand made, jako sposobu na hobby, ciągle rośnie, ponieważ w obliczu pandemii, ludzie poszukują namiastki innego świata i cząstki dawnych czasów. Marki wnętrzarskie zaczęły dzielić się stylami wystroju wnętrz, które były inspirowane globalnie i które można przenieść na prywatny grunt. Chcesz ozdobić mieszkanie portugalskimi wzorami płytek azulejos? Nie tylko możesz je kupić w sklepach budowlanych. Możesz pomalować białe płytki samodzielnie i cieszyć się namiastką portugalskich klimatów oraz nowo zdobytą umiejętnością.

Ponadto z trendem globecraftingu nierozerwalnie łączy się koncepcja „rozwój, nie perfekcjonizm” czyli poszukiwanie sposobów na naukę nowych rzeczy. Jest to pewnego rodzaju zastępstwo, spowodowane brakiem dostępu do rozrywki z przed czasów pandemii. Ludzie chętniej nabywają nowych umiejętności, nie po to aby pochwalić się nimi wśród znajomych, lecz w celu uatrakcyjnienia sobie wolnego czasu oraz stworzenia rozwiązań jakie pandemia nam zabrała.

Craft Week ma za zadanie świętować kreatywność i twórczość oraz promować rzemieślników, których selekcja odbywa się nie na podstawie sławy czy ceny produktów, ale za pomocą wartości, jaki dany twórca przekazuje. Cykl wydarzeń w całej Polsce oraz w świecie online stwarza uczestnikom możliwość spotkania się z artystami i uczenia się od nich rzemiosła oraz angażowania się w tworzenie.

Spotykamy się w jednym miejscu, by podziwiać twórcze rękodzieło, delektować się wytwornym smakiem regionalnej kuchni, inspirować wzajemnie do poszukiwania własnej drogi artystycznej lub po prostu „nacieszyć oko” wytworami rąk ludzkich.

 

Back To Top